Lekcje o finansach

28 grudnia, 2023 09:23 Uncategorized

Uczniowie klasy VII b Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Gdowie w ramach Programu „Lekcje o finansach" pod patronatem Ministerstwa Finansów wzięli udział w zajęciach poświęconych finansom.

Siódmoklasiści uczestniczyli w lekcji "Nadzór nad instytucjami finansowymi", podczas której poznali rolę i zadania instytucji związanych z rynkiem finansowym oraz pojęcia inflacja oraz deflacja. Uczestniczyli również w lekcji doradztwa zawodowego pn. "Pieniądze nie rosną na drzewach", dzięki czemu poznali różne formy inwestowania pieniędzy. Uczniowie dowiedzieli się również czym jest oszczędzanie oraz jakie są korzyści z oszczędzania na przykładzie lokat bankowych i kont oszczędnościowych, dzięki lekcji o tematyce "Jak oszczędzać i nie tracić". Uczestnicy programu poznali również pojęcia takie jak: odsetki, kapitalizacja odsetek, procent składany oraz kapitał początkowy. Zdobytą wiedzę  siódmoklasiści wykorzystali w praktyce do obliczenia odsetek z różnych lokat bankowych poprzez realizację projektu edukacyjnego pt. "Oszczędzamy nasze pieniądze".

Podsumowaniem zdobytej wiedzy na lekcjach była wycieczka do Warszawy, która odbyła się w dniach 13-14 grudnia 2023 roku. W trakcie wycieczki uczniowie wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników Pierwszego Urzędu Skarbowego, które dotyczyły budżetu państwa i podatków. Spotkanie było okazją do omówienia systemu podatkowego obowiązującego w Polsce oraz zadań wykonywanych przez Krajową Administrację Skarbową. Uczniowie odwiedzili również Biuro Rzecznika Finansowego, które mieści się w Warsaw Trade Tower. Podczas warsztatów zorganizowanych przez pracowników uczniowie dowiedzieli się kim jest i jakimi sprawami zajmuje się Rzecznik Finansowy. Po zakończonym pierwszym dniu siódmoklasiści podsumowali projekt edukacyjny "Oszczędzamy nasze pieniądze". Drugiego dnia wycieczki złożyli wizytę na Giełdzie Papierów Wartościowych połączoną z prelekcją przewodnika dotyczącą metod działalności giełdy. Wówczas poznali pojęcia hossa i bessa oraz ich związek z nazwami zwierząt: bykiem i niedźwiedziem.

W czasie spaceru i przejazdu autokarem uczestnicy wycieczki zobaczyli, m.in. Belweder, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Budynek Sejmu oraz Pałac Prezydencki.

Wycieczka do Warszawy była wspaniałą okazją dla uczniów do zdobycia wiedzy na temat finansów, ale także znakomitą szansą do poznania zabytków i historii miasta.

 

 

 

 

 

 

Skip to content